Ślub humanistyczny w Polsce - ceremonia humanistyczna

Ślub humanistyczny w Polsce - ceremonia humanistyczna
Zastanawialiście się czym jest ślub humanistyczny? Czym różni się od ślubu kościelnego i od ślubu cywilnego? Kto może brać taki ślub? Gdzie może odbyć się taka ceremonia? Kto udziela takiego ślubu? Jakie są zasady zawarcia takiego związku małżeńskiego? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Świecka ceremonia ślubna – ślub humanistyczny
Dla zdecydowanej większości par, dzień ślubu oznacza początek nowego wspólnego życia. Jest to zatem ważne wydarzenie, w które młodzi ludzie angażują się z całego serca i zrozumiałe jest, że chcą, aby ceremonia ta została zapamiętana na długo. Ale skoro połączyła ich miłość, to chcą pokazać światu i rodzinie jak piękne jest ich uczucie. Wolność, równość, rozsądek – to wartości, które wyznają humaniści. Małżeństwo rozumiane w ten sposób to decyzja dwojga ludzi o spędzeniu życia razem, a nie samotnie. Można to celebrować, myślą więc humaniści. Nawet bez Boga i urzędu.

Zaślubiny bez urzędnika i bez księdza? Tak, to możliwe
Ślub w urzędzie stanu cywilnego albo w kościele to dla Ciebie za mało, a może za dużo? Dzięki humanistycznej ceremonii, możesz uczcić swój wyjątkowy dzień w dostojnej oprawie. Humanistyczny ślub jest obrzędem całkowicie świeckim i dlatego stanowi jedyną alternatywę dla wszystkich tych par, które pragną odbyć ceremonię niezwiązaną z żadnym wyznaniem ani tradycyjnymi kanonami. Humanistyczna ceremonia ślubna nie zastępuje dobrze znanych ceremonii najróżniejszych wspólnot religijnych, ale wiąże się z obchodami małżeństwa, tak jak obchodzono je we wszystkich kulturach, na długo przed wielkimi założycielami religii. Celebracja świecko-humanistyczna to celebracja małżeństwa, która jest zakotwiczona w tym świecie i zwrócona ku ludziom.

Określ miejsce, czas i formę
Śluby „tradycyjne” często narzucają ścisłe wytyczne co do tekstu, przestrzeni i momentów. Tu wręcz przeciwnie, świeckie wesele humanistyczne może odbywać się w dowolnym miejscu i pozwala na bardzo osobiste wybory dotyczące tekstu, który należy przyjąć i słów, których należy użyć.
Świecka ceremonia humanistyczna jest zawsze wyjątkowa i oryginalna , ponieważ jest pisana wspólnie z małżonkami i opowiada o nich i ich historii. Żadna ceremonia nigdy nie będzie taka sama jak inna. Tu nie ma utartych ścieżek, czy reguł. Ślub w zamku, nad jeziorem, balonem czy we własnym ogrodzie? Uroczystość odbędzie się w wybranym przez Ciebie miejscu. A kto ją poprowadzi? Ślubu humanistycznego udziela celebrans, to osoba, która może być wykwalifikowanym mistrzem ceremonii, wywodząca się z organizacji humanistycznych. Ale taką uroczystość może poprowadzić każda osoba, którą wybierzesz, i która podoła – przyjaciel, ktoś z rodziny, ktoś polecony.

Włączenie rytuałów i własnego wkładu
Tekst ceremonii humanistycznej zawiera również części „tradycyjne”, takie jak świadków, wymianę ślubów i obrączek, ale inaczej sformułowane. Małżonkowie są często zapraszani do pisania własnych obietnic miłości. Również wesele nie zawsze musi odbywać się w sobotnie popołudnie o 15:00. Chcesz wziąć ślub o wschodzie lub zachodzie słońca? Po prostu dopnij to i zrealizuj swoje marzenia.
Tutaj również nie ma żadnych zasad i wdrożyć można wszystkie swoje pomysły i koncepcje. Możliwości wydają się nieskończone. Drużbowie, mama panny młodej czy najlepsza przyjaciółka chcieliby przekazać kilka słów? Żaden problem. Ceremonia humanistyczna zwykle kończy się pomyślnym przemówieniem przy muzyce i oklaskach.
W chwili obecnej małżeństwa humanistyczne nie mają jeszcze żadnej wartości prawnej w Polsce, dlatego osoby, które chcą sformalizować małżeństwo, muszą legalnie zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego w ograniczonym gronie, na przykład tylko w obecności świadków.
Artykuł przygotowała Agnieszka Zabochnicka